Our Town

SLIDESHOW: Results from Blue River cross-country ski races

Keith McNeill

About 100 youngsters from Blue River, Vavenby, Raft River and Barriere elementary schools participated in cross-country ski races in Blue River on Thursday, Feb. 16.

Now approaching its 20th anniversary, the race is a joint project of Mike Wiegele Helicopter Skiing, Blue River Bruderschaft, and School District 73 (Kamloops-Thompson).

For the past two years it has been held at the Sparks Start Loop trail in Blue River.

The event was re-named in 2014 the Andy Aufschnaiter Memorial in memory of one of the event’s principal organizers.

“Andy inspired many local kids to reach the cross-country podium,” said his wife, Daniela Aufschnaiter.“This event gives local kids an opportunity to reach new levels, through the sport of skiing.”

Now a Blue River Bruderschaft board member and MWHS guest relations manager, she helped Mike Wiegele distribute the awards following the races and a lunch at the heli-ski lodge.

The following youngsters had the fastest times during the ski races held in Blue River. All are from Raft River Elementary unless otherwise noted.

Kindergarten girls: 1, Anna Walton; 2, Emelia Rotzetter; 3, Kelsey Rexin (Vavenby).

Kindergarten boys: 1, Cohen Cooke; 2, Joshua Norman (Blue River).

Grade 1 boys: 1, Kash Baker; 2, Nixon LaChapelle (Blue River); 3, Gion Volk.

Grade 2 girls: 1, Olivia Wall; 2, Bailey Rotzetter; 3, Lexy (Barriere).

Grade 2 boys: 1, Chace Smith; 2, Cole Dulaba; 3, Blake Irvine.

Grade 3 girls: 1, Missy Kjelstrom (Barriere); 2, Dayna (Barriere); 3, Cadence Cisna.

Grade 3 boys: 1, Torin Murray; 2, Theron McLarty; 3, Riley Munson.

Grade 4 girls: 1, Lilly Dulaba; 2, Cleo Coates; 3, Michaela Nesterski (Blue River).

Grade 4 boys: 1, Reid Muddiman; 2, Curtis (Barriere); 3, Kalan Priede.

Grade 5 girls: 1, Sam Jensen; 2, Abby Christensen; 3, Joey Ressler.

Grade 5 boys: 1, Jaden Phillips; 2, Devin Holland; 3, Soren Coates.

Grade 6 girls: 1, Noelle Muddiman; 2, Kylie Fischer; 3, Sage Barstow.

Grade 6 boys: 1, Charlie Guinn (Blue River); 2, Alex Belle; 3, Aidan Beaton (Blue River).

Grade 7 boys: 1, Olin Coates; 2, Teagan (Barriere).

Inset photo: Curtis (no last name given), a student from Barriere, receives a third place medal in the Grade 4 boys race from Daniela Aufschnaiter during an awards luncheon at Mike Wiegele Heli-ski Lodge.

 

 

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Community Events, March 2017

Add an Event